ذهن شما طراح سرنوشت شماست.

پنج شنبه, 30 دی 1395 ساعت 22:59

زمان خود ثروت است

راز سرمایه

اگر از شما پرسیده شود: «چه سرمایه‌ای در زندگی‌تان دارید؟» چه پاسخی می‌دهید؟ شاید بگویید: «من یک خانه دارم، فلان ماشین یا فلان زمین را دارم.» شاید هم به مغازه، شرکت یا هر دارایی دیگری که به دست آورده‌اید، اشاره کنید. همیه اینها می‌توانند سرمایه یک عمر تلاش بی‌وقفه شما باشد؛ اما باید پذیرفت که یک کتابخانه هم می‌تواند سرمایه یک دانش‌آموز باشد؛ یک دوچرخه می‌تواند سرمایه یک کودک باشد؛ برای یک مادر فرزندانش و برای یک دانشجو رشته تحصیلی‌اش سرمایه محسوب می‌شود. پس در واقع هر کس می‌تواند سرمایه مادی خاص خود را داشته باشد و تمام دارایی‌های انسان سرمایه او به حساب می‌‌آیند. وقتی سخن از دارایی به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن به داشته‌ها و اندوخته‌های مادی و مالی کشیده می‌شود؛ ولی باید پذیرفت که دارایی‌های یک انسان فقط در داشته‌های مادی او خلاصه نمی‌شود. هر یک از ما می‌توانیم سرمایه‌های مادی گوناگونی داشته باشیم، ولی تمامی انسان‌ها از سرمایه‌های مشترک انسانی برخوردارند، سرمایه‌هایی که نه تنها به آنها فکر نمی‌کنند، بلکه اغلب آنها را سرمایه هم نمی‌دانند!

بزرگ‌ترین سرمایه مشترک انسانی «سرمایه زمان» است. ما روزها و ماه‌ها از این سرمایه ثابت خود استفاده می کنیم و به تمام شدنی بودنش حتی فکر نمی‌کنیم. اگر این سرمایه را از ما دریغ کنند دیگر هیچ سرمایه‌ای برایمان کارایی ندارد. ما هر روز از کنار این سرمایه عظیم الهی بی‌توجه رد می‌شویم و به آن اعتنایی نمی‌کنیم. سرمایه مشترک دیگر ما سلامت است. داشتن جسمی سالم، یکی از بزرگ ترین هدایای الهی است. همین که هر روز می‌بینیم، می‌شنویم، می‌توانیم راه برویم و از لذت خوردن و آشامیدن بهره‌مند شویم، بزرگ ترین سرمایه است. ما سرمایه سلامتی جسم را نادیده می‌گیریم و حتی به تخریب آن می‌‌پردازیم. ما از دارایی سلامتی‌مان غافل هستیم.

تجربه یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های زندگی به‌شمار می‌آید. شکست‌ها و ناکامی‌ها می‌توانند دریچه‌ای برای کسب سرمایه زندگی باشند؛ البته انسان‌های آگاه در کسب این ثروت یک گام جلوتر از بقیه برداشته و در بهره‌گیری از سرمایه تجربه، موفق‌تر از دیگران عمل می‌کنند. این امر به موفقیت و خوشبختی آنان منجر می‌شود. ذهن، یکی دیگر از سرمایه‌های نهفته وجودی ماست. شناخت سرمایه ذهنی آگاه و هوشیار، ذهنی که قادر است با فعالیت و به‌جا و مثبت خود، ما را به بی‌نهایت خواسته‌هایمان رهنمون سازد، ثروت کمی نیست. ما به قدرت این دارایی درونی‌مان بی‌توجه هستیم و آن را نمی‌شناسیم و با بدبینی و افکار مسموم روزانه خود این سرمایه عظیم الهی را نابود می‌کنیم.

کسب علم و دانش هم سرمایه‌ای دیگر در زندگی انسان‌هاست. علم‌آموزی و کسب مهارت، زمینه کسب سرمایه‌های مالی بیشتری را فراهم می‌کند. یکی دیگر از سرمایه‌های بزرگ زندگی شناخت رازها و مهارت زندگی کردن است. این سرمایه آسان به دست نمی‌آید، ولی با کمی تدبیر، مطالعه و ایجاد شناخت هرچه بیشتر در راستای زندگی انسانی و انسانیت بشری ممکن خواهد شد. با کمی دقت درمی‌یابیم که همه ما سرمایه‌دارانی هستیم که تاکنون از وجود سرمایه‌های عظیم زندگی خود غافل بوده‌ایم! بیایید دیدگاهمان را نسبت به داشته‌هایمان وسعت ببخشیم و سرمایه را فقط در پول، ملک و مسائل مادی محدود نکنیم. اگر به وجود و کارایی والای سرمایه‌های انسانی مان بیشتر توجه داشته باشیم، بی‌تردید آن‌ها را به راحتی از دست نداده و نابود نخواهیم کرد و از آن‌ها بهتر و آگاهانه‌تر استفاده می‌کنیم و وجودشان را پلی برای رسیدن به موفقیت بیشتر خواهیم ساخت.

جیمز ران می‌گوید: «ارزش اصلی زندگی از سرمایه‌های درونی‌تان ناشی می‌شود؛ نه از مال و منال و دارایی‌های مادی دیگرتان.»

دوست خوبم، بیا قدر سرمایه زمان و سلامتی جسم و روان را بیشتر بدانیم و در جهت کسب سرمایه علم و تجریه و مهارت انسان زیستی گام بردارید.

مشاهده 622 بار